Strona główna · bloguję · Motywujemy pracownika

Motywujemy pracownika

Motywacja pracowników
Zastanawiając się nad systemem motywacyjnym dla naszych pracowników, należy pamiętać o tym że, jak twierdzą psycholodzy, to nie pieniądze są faktorem, który najbardziej zagrzewa nasz zespół do pracy.
słownik
Wbrew powszechnym przypuszczeniom, pracownicy potrzebują innych bodźców, które w większym stopniu niż pieniądze wpływają pozytywnie na efektywność naszych pracowników.
Wiara w naszych pracowników
Czynnikiem, który ma ogromne znaczenie, dla każdego pracownika, jest poczucie zaufania ze strony pracodawcy. Nasz zespół powinien czuć, że wierzymy w jego kwalifikacje i dobre intencje. Delegując różne zadania do wykonania przez naszych pracowników, pokazujemy im naszą ufność w ich sukces. Tym samym budujemy w nich poczucie, że są oni częścią sukcesu całej firmy. Nie zapominajmy jednak o pochwałach. Każdy, nawet najmniejszy sukces naszego pracownika powinien być zauważony. Dzięki nawet zwykłej, ustnej pochwale, pracownik czuje się doceniony i zmotywowany do dalszej pracy. W zależności od sytuacji, pochwały takie mogą przyjąć formę wynagrodzeń na tle całego zespołu, co dodatkowo zmotywuje pozostałych pracowników do efektywniejszej pracy.
Wyjazdy integracyjne
Kolejnym ze sposobów na zagrzania naszego zespołu do efektywniejszej pracy jest docenienie ich poprzez zaoferowanie im wyjazdu integracyjnego. Oczywiście mamy tutaj pełną dowolność co do miejsca, gdyż to my ponosimy całe koszty wyjazdu. Jednakże należy pamiętać, że im ciekawsze miejsce podróży, tym bardziej nasz pracownik poczuje się doceniony. Zapewne żaden członek naszego zespołu nie czułby się zachwycony z propozycji wyjazdu w nieciekawe miejsce, gdzie musiałby jechać tylko dlatego, że jego przełożony go do tego zmusza. Decydując się na taką formę motywowania i jednocześnie wynagradzania naszych pracowników, należy zadbać o to, aby były one jak najbardziej atrakcyjne dla naszych pracowników.
Szkolenia.
Kolejnym sposobem na zmotywowanie naszego zespołu jest zaoferowanie im różnych szkoleń. Modne stały się ostatnio szczególnie szkolenia językowe lub te z umiejętności miękkich, tj. asertywność, negocjacje, które są przeprowadzane w firmach. Decydując się na taką formę motywacji naszych pracowników, możemy być pewni, że skorzystają z tego nie tylko pracownicy, ale i cała nasza firma. Uczęszczając na kursy językowe (np.: kursy angielskiego Poznań), lub jakiekolwiek inne szkolenia, podnosimy kwalifikacje naszych pracowników, co prędzej czy później przełoży się na ich efektywność w pracy. Ponadto, podobnie jak w przypadku różnych wyjazdów integracyjnych, zespół naszych pracowników, ma okazję spotkać się ze sobą, na innym podłożu, niż te biznesowe. Zajęcia takie budują dobre relacje między pracownikami, pozwalają im bliżej się poznać. A jak wiadomo, dobra atmosfera w firmie jest niezmiernie ważna dla jej lepszego funkcjonowania.
Motywacja na okrągło.
Musimy pamiętać o tym, że motywowanie pracowników, to proces złożony. Nasz zespół powinien cały czas czuć się doceniony. Dlatego powinniśmy nieustannie dbać o naszych pracowników i pracować nad ich motywacją.

30.09.2011. 11:37